Fizikālajā terapijā tiek izmantoti tādi fizikālie faktori kā elektriskās, gaismas, termiskās un mehāniskās enerģijas pārveidotas formas, kas ļauj iedarboties uz cilvēka organismu gan profilakses, gan tā atveseļošanas nolūkā. Fizikālās terapijas procedūru veikšanai tiek izmantotas speciālas iekārtas, kas nodrošina precīzu strāvas stiprumu vai citu faktoru jaudu atbilstoši pacienta saslimšanai.
Kādos gadījumos tā ir nepieciešama
Fizikālās terapijas procedūras kombinācijā ar fizioterapiju/ergoterapiju var palīdzēt uzlabot rehabilitācijas rezultātu.
Fizikālās terapijas procedūras var pielietot:
- subakūtu un hronisku iekaisuma procesu gadījumā audos un orgānos;
- traumatisku bojājumu seku gadījumā;
- pie locītavu un mugurkaula deģeneratīvām saslimšanām;
- pie dažādu orgānu un sistēmu funkcionāliem traucējumiem;
- pie perifērās un centrālās nervu sistēmas saslimšanām, infekciju, traumu un profesionālu saslimšanu gadījumā;
- perifēro asinsvadu obliterējošu saslimšanu gadījumā.
Pieaugušajiem fizikālās terapijas procedūras ir maksas pakalpojums, bērniem – valsts apmaksāts.
Lai saņemtu pakalpojumu, nepieciešams nosūtījums.
Visi pakalpojumi tiek sniegti pēc iepriekšēja pieraksta. Pierakstīties var, zvanot uz reģistratūru 80700040 vai +371 26310234
Procedūru norise un ilgums
Atkarībā no nozīmētās procedūras, procedūras ilgums var būt no 5-30 minūtēm. Procedūra notiek pacientam atrodoties guļus uz muguras vai vēdera, sēdus uz krēsla vai citā pozā atkarībā no procedūras un ārstējamās ķermeņa daļas. Pirms procedūras fizikālās terapijas māsa pajautās par sūdzībām un lūgs norādīt problēmzonu. Visbiežāk procedūras veikšanai būs nepieciešams atsegt ārstējamo apvidu.
Sagatavošanās
Dodoties uz fizikālās terapijas procedūru jāģērbjas ērti, lai ir viegli atsegt ārstējamo ķermeņa daļu.
Fizikālās terapijas procedūras nedrīkst veikt, ja pacientam ir:
- sirds stimulators;
- individuāla strāvas nepanesība; elektrofobija;
- grūtniecība;
- tromboze vai tromboflebīts;
- akūts iekaisuma process, paaugstināta temperatūra;
- aktīvs onkoloģisks process;
- ādas slimības ārstējamā zonā.
Elektroforēzes pamatā ir līdzstrāvas un medikamentu iedarbība uz organismu. Elektroforēzē, pielietojot medikamentus, organismā caur ādu vai gļotādu tiek ievadīti medikamentu joni. Organismā ievadītie medikamentu joni vispirms uzkrājas ādā. No turienes tie pakāpeniski uzsūcas un nokļūst vispārējā asinsritē. Uzsūkšanās var ilgi pat līdz 3 nedēļām. Medikamentu joni darbojas gan lokāli, gan visā organismā. Medikamentus, procedūru ilgumu un skaitu nosaka ārsts atkarībā no slimības rakstura.
Kā notiek procedūra
Atkarībā no ārstējamās ķermeņa daļas, pacientam jāapguļas uz kušetes uz muguras, vēdera, sāniem vai arī sēdus. Uz ķermeņa tiek novietoti ar medikamentu piesūcinātas, samitrinātas drāniņas, kurās ievietoti elektrodi. Uzsākot procedūru, pacientam tiek lūgts stāstīt par sajūtām, ko rada strāva- procedūrai jābūt patīkamai, nesāpīgai.
Sinusoidāli modulētas strāvas (SMS) terapijai jeb amplipulsterapijai ir pretsāpju iedarbība. Lielākoties tiek ārstētas balsta un kustību aparātu slimības (piem., muguras sāpes, locītavu sāpes), traumu sekas.
Kā notiek procedūra
Atkarībā no ārstējamās ķermeņa daļas, pacientam jāapguļas uz kušetes uz muguras, vēdera, sāniem vai arī sēdus. Uz ķermeņa tiek novietoti mitri elektrodi. Uzsākot procedūru, ir vibrācijas sajūta, jūt muskuļu saraušanos. Tā rada elektriskas vibrācijas uz nervu galiem, iedarbojas uz asisnsvadiem un muskuļiem.
Interferences strāvu procedūras laikā divām mainīgas polaritātes vidējas frekvences strāvām krustojoties, audos tiek radīta jauna vidējas frekvences strāva maiņstrāva. Procedūru pielieto balsta un kustību aparātu slimības (piem., muguras sāpes, locītavu sāpes), traumu sekas.
Kā notiek procedūra
Atkarībā no ārstējamās ķermeņa daļas, pacientam jāapguļas uz kušetes uz muguras, vēdera, sāniem vai arī sēdus. Uz ķermeņa tiek novietoti mitri elektrodi. Procedūras laikā ir vibrācijas sajūta, jūt muskuļu saraušanos. Tā rada elektriskas vibrācijas uz nervu galiem, iedarbojas uz asinsvadiem un muskuļiem uzlabojot asinsriti un mazinot sāpju intensitāti.
TENS ir viens no elektroanestēzijas, nervu un muskuļu stimulācijas veidiem. TENS laikā uz ādas tiek novietoti elektrodi, un tiek stimulēti nervu receptori. Atkarībā no impulsa garuma un intervāla procedūrai ir atsāpinoša vai muskuļus atslābinoša iedarbība.
Kā notiek procedūra
Atkarībā no ārstējamās ķermeņa daļas, pacientam jāapguļas uz kušetes uz muguras, vēdera, sāniem vai arī sēdus. Uz ķermeņa tiek novietoti mitri elektrodi un pacientam ir sajūtama “skudriņu skraidīšana“ vai viegla durstīšana.
Darsonvalizācijas laikā izmanto vāju augstsprieguma un augstfrekvences maiņstrāvu. Procedūras pamatā ir elektriskā izlādēšanās, dzirksteļizlāde. Dzirkstele kairina ādas receptorus, izraisot lokālas, segmentāras un vispārējas reakcijas. Lokālas procedūras laikā strāva izplatās pa visu pacienta ķermeni. Procedūras laikā izzūd asinsvadu spazmas, uzlabojas audu funkcionālais stāvoklis venozā attece un apgāde ar skābekli.
Kā notiek procedūra
Atkarībā no ārstējamās ķermeņa daļas, pacientam jāapguļas uz kušetes uz muguras, vēdera, sāniem vai arī sēdus. Problemātiskajai vietai pieskaras ar vakuuma jeb kondensatora elektrodu – taisnu vai liektu stikla caurulīti ar speciālu uzgali – un lēni bīda pa ādu. No elektroda uz ādu pārlec sīkas dzirksteles, tās kairina ādas receptorus un rada patīkamu durstīšanas sajūtu.
Muskuļu elektrostimulāciju lieto novājinātu muskuļu grupu stimulācijai, asinsrites uzlabošanai un muskuļu spazmu un sāpju mazināšanai. Elektrostimulācija uztur muskuļu barošanos un dzīvības procesus, palielina muskuļu darbaspējas, veicina nervu šķiedru reģenerāciju , aizkavē muskuļu atrofiju (piemēram, līdz tam brīdim, kamēr atjaunojas bojātais nervs).
Kā notiek procedūra
Procedūras laikā tiek atrast muskuļa motorie punkti, un uz viena no tiem tiek novietots elektrods, otrs elektrods tiek novietots tuvāk muskuļa piestiprināšanās vietai. Pēc elektrodu novietošanas tiek uzsākta elektrisko impulsu plūsma un kā atbildes reakcija šo impulsu kairinājumu ir muskuļu tetāniska saraušanās, kam seko atslābums impulsu starplaikos. Procedūras laikā pacients jūt muskuļa saraušanos.
Lāzera stars ietekmē sāpju receptorus, nervu galus un bloķē sāpju impulsus. Siltuma ietekmē asinsvadi paplašinās, asinsrite uzlabojas, savilkti muskuļi atslābinās, nomācot sāpes. Terapiju var pielietot tādām saslimšanām kā muguras sāpes, epikondilīti, saspringuma galvssāpes un citām muskuloskeletālām saslimšanām.
Kā notiek procedūra
Procedūra tiek veikta guļus vai sēdus pozīcijā. Tiek izvēlēta atbilstoša procedūras intensitāte un ilgums. Atkarībā no nosūtījuma informācijas, procedūra var tikt veikta bezkontakta veidā vai arī kontanktveidā, kad procedūras veicējs virza lāzera zondi pa pacienta ādu atbilstošajā apvidū. Procedūras laikā pacients var just nelielu siltumu.
Magnētterapijā izmanto vāju, pulsējošu magnētisko lauku, kurš, iedarbojoties uz organismu, maina jonu aktivitāti. Zemas frekvences magnētiskais lauks mazina tūsku, iekaisuma procesus, palīdz uzsūkties hematomām, uzlabojas asinsrite. Augstākas frekvences magnētiskais lauks mazina sāpes. Procedūra pielietojama gan pēc operācijām un traumām, gan hronisku muskuloskeletālo saslimšanu gadījumā (piem., muguras, locītavu sāpes)
Kā notiek procedūra
Pacients procedūras laikā atrodas guļus vai sēdus- atkarībā no ārstējamās zonas. Procedūras laikā uz paciena ķermeņa tiek novietoti aplikatori vai arī pacients uzguļas lielāka izmēra aplikatoram. Ja terapijas nepieciešama ekstremitātēm, tad tās var tikt ievietotas cilindra veida aplikatorā. Lielākoties procedūras laikā pacients nejūt procedūras iedarbību, tomēr daļa pacientu jūt nelielu siltumu, kas procedūras laikā veidojas ķermeņa daļā, kas pakļauta magnētiskajam laukam.
Fonoforēze ir medikamentu ievadīšana ķermenī ar ultraskaņas palīdzību. Ar speciālu aparātu ultraskaņas enerģiju pārveido siltuma enerģijā, un audu sasilšanas rezultātā aktivizējas organisma fizioloģiskie procesi. Ultraskaņas terapija palīdz mazināt sāpes un iekaisuma procesus, uzlabot limfas un asins cirkulāciju un veicina uzsūkšanās procesus.
Kā notiek procedūra
Procedūras laikā pacients atrodas guļus vai sēdus. Ārstējamai ķermeņa daļai uzklāj atbilstošā medikamenta ziedi. Ultraskaņas iekārtā uzstāda atbilstošo jaudu un ilgumu. Visu procedūras laiku ultraskaņas terapijas aplikators ir kontaktā ar ādu un tiek virzīts pa ārstējamo apvidu. Procedūras laikā pacients var sajust nelielu siltumu.
Parafīna aplikācija ir procedūras, kuras laikā izmanto uzsildītu parafīna masu, lai ar siltumu nodrošinātu muskuļu un audu relaksāciju, uzlabotu asinsriti. To pielieto ārstējot kustību aparāta slimības (piem., locītavu, cīpslu un muskuļu hron. iekaisumus, kas saistīti ar kustību ierobežojumu, tūsku un sāpēm), nervu sistēmas slimības,kā arī cietu un sāpīgu sarētojumu mīkstināšanai.
Kā notiek procedūra
Pirms procedūras pacientam jāattīra āda. Speciālā iekārtā parafīns tiek uzkausēts un uzsildīts līdz aptuveni 40o Pēc tam parafīns tiek uzklāts apstrādājamai zonai. Kad parafīna slānis izveidots, ķermeņa daļa tiek pārklāta ar plastikāta plēvi un ietīta audumā, lai ilgāk saglabātu parafīna siltumu. Aplikācijas ilgums 15-20 minūtes. Parafīna aplikācija ir pacientam patīkama procedūra.
Dūņas ir unikāls bioloģiski aktīvs dabas produkts, kas radies floras un faunas anaerobas sadalīšanas rezultātā, kalcija un magnija karbonātu un sērūdens minerālavotu vidē. Tajās ir fitohormoni, vitamīni, fermenti, aminoskābes, antioksidanti (taukos un ūdenī šķīstošie), minerālvielas, mikroelementi, bitumi, lignīni. Ar dūņām ārstē plašu slimību loku, galvenokārt hroniskas vai ieilgušas slimības. Dūņu aplikācijas var būt siltas vai remdenas atkarībā no slimības. Dūņas uzlabo arteriālo asinsriti – organisma audi un šūnas saņem vairāk skābekļa un barības vielas, venozās asinsrites uzlabošanās mazina tūskas un veicina vielu maiņas un imūnsistēmas darbību, veicina iekaisumu uzsūkšanos.
Kā notiek procedūra
Pirms procedūras pacientam jāattīra āda. Dūņas tiek uzsildītas atbilstošajā temperatūra un tiek uzklātas apstrādājamai zonai, ķermeņa daļa tiek pārklāta ar plastikāta plēvi un ietīta audumā, lai ilgāk saglabātu siltumu. Aplikācijas ilgums 20-30 minūtes. Pēc procedūras beigām, dūņas tiek nomazgātas no ķermeņa.