Kas tā ir
EKG ir viens no sirds pamata izmeklējumiem. EKG laikā tiek izveidots sirds radīto elektrisko potenciālu attēls, kas sniedz informāciju par sirds ritma traucējumiem un novērtēt kopējo sirds stāvokli.
Kādos gadījumos to veic
EKG ir viens no pirmajiem izmeklējumiem, ko veic gadījumos ja pacientam ir sūdzības par sirds un asinsrites sistēmu (piemēram sāpes krūtīs), pirms operācijām, sirds slimību ārstēšanas efektivitātes novērtēšanai u.c. gadījumos.
Izmeklējuma norise un ilgums
Izmeklējuma laikā uz pacienta ķermeņa uzlīmē elektrodus un tie fiksē sirds radīto elektrisko potenciālu. EKG pieraksts tiek veikts miera stāvoklī (sirdsdarbību var pārbaudīt arī slodzes laikā – VELOERGOMETRIJA) un tas noris salīdzinoši ātri (24 h sirdsdarbības pieraksts – HOLTERA monitorēšana) – kopējais izmeklējuma laiks ir apmēram 5-10 minūtes un tas ir nesāpīgs izmeklējums
Sagatavošanās izmeklējumam
Izmeklējumam nav nepieciešama īpaša sagatavošanās. Būtu ieteicams izvēlēties ērti novelkamu apģērbu ķermeņa augšdaļā.
Lai saņemtu valsts apmaksātu pakalpojumu, nepieciešams ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums.
Visi pakalpojumi tiek sniegti pēc iepriekšēja pieraksta. Pierakstīties var:
- zvanot uz reģistratūru 80700040;
- pierakstoties elektroniski (Spied šeit)
Kas tā ir
Veloergometrija (VEM) ir izmeklējums, kura laikā tiek pārbudīta sirds un asinsvadu sistēma pieaugošas fiziskas slodzes laikā. VEM laikā elektrokardiogrāfija (EKG) tiek veikta uz medicīniskā veloergometra (kā velotrenažiera) pakāpeniski palielinot slodzi (mīšanās pretestību vai ātrumu)
Kādos gadījumos to veic
VEM līdzīgi kā EKG veic, lai diagnosticētu dažādas sirds un asisnvadu sistemas saslimšanas. VEM gadījumā tiek novērtēta sirds muskuļa spēja adaptēties slodzei un strādāt fiziskas slodzes apstākļos.
Izmeklējuma norise un ilgums
Pirms izmeklējuma kardiologs ievāks anamnēzi, lai saprastu, vai šo izmeklējumu vispār drīkst veikt. Uz ķermeņa tiek uzlikti elektrodi līdzīgi kā, veicot EKG izmeklējumu.
Ārsts izvēlas slodzes veidu un intensitāti atbilstoši pacienta vecumam, diagnozei, fiziskajam stāvoklim un testa mērķim. Ārsts veloergometrijas laikā vada testa norisi un seko līdzi pacienta pašsajūtai, simptomiem, izskatam, kontrolējot un fiksējot izmaiņas pacienta EKG un asinsspiedienā. Izmeklējums turpinās, līdz tiek sasniegts maksimāli pieļaujamais pulsa biežums un/vai maksimāli pieļaujamā arteriālā asinsspiediena paaugstināšanās un/vai tiek reģistrētas izmaiņas sirds muskulatūras trofikā. Ja pacientam parādās sūdzības, kā sāpes aiz krūšu kaula, izteikts elpas trūkums, VEM izmeklēšana tiek pārtraukta.
Vidēji viens izmeklējums ilgst 20 minūtes.
Sagatavošanās izmeklējumam
Izmeklējumam nav nepieciešama īpaša sagatavošanās. Uz to līdzi ir jābūt ērtam maiņas apģērbam un apaviem. Medikamentu lietošana (ja tādi ikdienā tiek lietoti) nav jāpārtrauc, izņemot situācijas, kad ārsts norāda citādāk.
Lai saņemtu valsts apmaksātu izmeklējumu nepieciešams ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums.
Visi pakalpojumi tiek sniegti pēc iepriekšēja pieraksta. Pierakstīties var:
- zvanot uz reģistratūru 80700040;
- pierakstoties elektroniski (Spied šeit)
Kas tā ir
Holtera monitorēšanas laikā EKG tiek veikta 24 vai 48 h garumā. Izmeklējuma laikā pacients turpina veikt ikdienas darbības, līdz ar to var novērot sirdsdarbību ikdienas režīmā.
Kādos gadījumos to veic
Līdzīgi kā EKG arī Holtera monitorēšanu veic, lai diagnosticētu dažādas sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanas.
Izmeklējuma norise un ilgums
Izmeklējuma sākumā pie ķermeņa tiek piestiprināti elektrodi (līdzīgi kā EKG gadījumā) un monitors, kas tiek piestiprināts pie ķermeņa zem apģērba un pacients dodas ikdienas gaitās. Nākošajā dienā monitors un elektrodi tiek noņemti un ierakstītie rādījumi (kardiogramma) tiek nodoti ārstam uz izvērtēšanu. Izmeklējuma ilgums vidēji ir 24 vai 48 stundas.
Sagatavošanās izmeklējumam
Izmeklējumam nav nepieciešama īpaša sagatavošanās. Būtu vēlams nevilkt apģērbu, kas var radīt statisko elektrību un kropļot iegūto kardiogrammu.
Lai saņemtu izmeklējumu obligāti nav nepieciešams ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums, jo šis tiek piedāvāts tikai kā maksas pakalpojums. Nosūtījums var būt nepieciešams apdrošināšanas atlīdzības saņemšanai – atkarībā no apdrošināšanas polises nosacījumiem un kompānijas prasībām.
Visi pakalpojumi tiek sniegti pēc iepriekšēja pieraksta. Pierakstīties var:
- zvanot uz reģistratūru 80700040;
- pierakstoties elektroniski (Spied šeit)
Kas tā ir
Šī izmeklējuma laikā asinsspiediena monitorēšana tiek veikta 24 vai 48 h garumā. Izmeklējuma laikā pacients turpina veikt ikdienas darbības, līdz ar to var novērot sirdsdarbību ikdienas režīmā. Tomēr izmeklējuma laikā nav ieteicams sportot vai veikt darbības, kas prasa lielu fizisko piepūli.
Kādos gadījumos to veic
Līdzīgi kā EKG arī asinsspiediena monitorēšanu veic, lai diagnosticētu dažādas sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanas.
Izmeklējuma norise un ilgums
Izmeklējuma sākumā pie ķermeņa tiek piestiprināti elektrodi (līdzīgi kā EKG gadījumā) un monitors, kas tiek piestiprināts pie ķermeņa zem apģērba un pacients dodas ikdienas gaitās. Nākošajā dienā monitors un elektrodi tiek noņemti un ierakstītie rādījumi tiek nodoti ārstam uz izvērtēšanu. Izmeklējuma ilgums vidēji ir 24 vai 48 stundas.
Sagatavošanās izmeklējumam
Izmeklējumam nav nepieciešama īpaša sagatavošanās. Būtu vēlams nevilkt apģērbu, kas var radīt statisko elektrību un kropļot iegūto kardiogrammu.
Lai saņemtu izmeklējumu obligāti nav nepieciešams ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums. Nosūtījums var būt nepieciešams apdrošināšanas atlīdzības saņemšana – atkarībā no apdrošināšanas polises nosacījumiem un kompānijas prasībām.
Visi pakalpojumi tiek sniegti pēc iepriekšēja pieraksta. Pierakstīties var:
- zvanot uz reģistratūru 80700040;
- pierakstoties elektroniski (Spied šeit)
Kas tā ir
Elektromiogrāfija un neirogrāfija ir neiroelektrofizioloģiski izmeklējumi, kas tiek veikti, lai novērtētu muskuļu un nervu stāvokli un to, kā notiek elektrisko signālu pārvade starp tiem, kas ietekmē to funkcionalitāti.
Kādos gadījumos to veic
Izmeklējumu veic galvenokārt dažādu neiropātiju (nervu bojājumi, kas izraisa muskuļu vājumu, nejūtīgumu un sāpes), miopātiju (muskuļu šķiedru bojājumi, kas izraisa muskuļu vājumu, disfunkciju), miastēniju (impulsu pārvades traucējumi muskuļos) un citu retāku saslimšanu gadījumā.
Izmeklējuma norise
- Neirogrāfija – uz ādas virsmas tiek uzlikti elektrodi, kas stimulē nervu ar vāju elektrisko impulsu, tādējādi pārbaudot nerva impulsa pārvades ātrumu un reģistrējot pārvadītā impulsa elektriskā potenciāla formu un amplitūdu.
- Elektromiogrāfija – elektromiogrāfijas laikā atšķirībā no neirogrāfijas netiek dots mākslīgs stimuls, bet gan, ievadot muskulī speciālu adatu, tiek mērīts muskuļa radītais impulss un tā amplitūda gan miera stāvoklī gan kustībā.
Sagatavošanās izmeklējumam
Izmeklējumam nav nepieciešama īpaša sagatavošanās, bet pirms izmeklējuma nedrīkst lietot ķermeņa un rokas krēmus (ja āda ir ļoti sausa, tad būtu ieteicams pirms izmeklējuma iet siltā vannā dušā, lai padarītu ādu mīkstāku).
ĻOTI BŪTISKI
Lai saņemtu izmeklējumu nepieciešams ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums (arī maksas pakalpojuma gadījumā). Nosūtījumā OBLIGĀTI ir jābūt norāditam konkrētam nervam/nerviem, ko ir jāizmeklē (pat vienas rokas visu nervu izmeklējums var ilgt vairākas stundas un būt nevajadzīgs un sāpīgs). Izmeklējumu var atteikt, ja nosūtījumā nav norādīta visa nepieciešamā informācija.
Visi pakalpojumi tiek sniegti pēc iepriekšēja pieraksta. Pierakstīties var, zvanot uz reģistratūru 80700040
Kas tā ir
Elektroencefalogrāfija (EEG) ir galvas smadzeņu izmeklējums, kura laikā tiek ierakstīti smadzeņu radītā bioelektriskā aktivitāte. Tos pieraksta, izmantojot pie galvas piestiprināmus elektrodus, kas savienoti ar datoru un pieraksta signālu līkņu formā.
Kādos gadījumos to veic
EEG lielākoties izmanto epilepsijas un citu smadzeņu izraisītu lēkmjveida stāvokļu diagnostikā. Tieši epilepsijas gadījumā EEG palīdz atšķirt dažādus lēkmju veidus, noteikt epilepsijas sindromu un palīdz vērot terapijas efektivitāti.
Izmeklējuma norise un ilgums
Procedūras laikā pacientam uz galvas uzliek cepurīti ar elektrodiem, zem kuriem tiek uzklāta želeja, lai uzlabotu kontaktu elektrodiem ar ādu. Pacientam apmēram 20 min (nomoda izmeklējuma gadījumā) guļus/sēdus mierīgi ar aizvērtām acīm, nekustinot galvu, nesarunājoties un nesmejoties, nemirkšķinot acis, nešķobot seju. Māsiņa izmeklējuma laikā lūgs pacientam veikt dažādas darbības – atvērt, aizvērt acis, pastiprināti elpot, skatīties uz spilgtu mirgojošu gaismu ar aizvērtām acīm. Veicot pastiprinātas elpošanas testu, var būt neliels reibonis vai notirpums pirkstos, kas ir normāla reakcija un nav bīstama (pazudīs dažu minūšu laikā).
Miegā veiktā izmeklējuma ilgums ir aptuveni 45 – 60 min. Pirms miega izmeklējuma veikšanas pacientam tiek iedots melatonīns (preparāts, kas palīdz iemigt, bet tās nav miega zāles).
EEG ir nesāpīgs un nekatīgs izmeklējums.
Sagatavošanās nomoda izmeklējumam
Ierodoties uz izmeklējumu, pacientam jābūt labi paēdušam un labā noskaņojumā, ņemot vērā sekojošas lietas:
- 8h pirms izmeklējuma nav ieteicams lietot kofeīnu saturošus produktus (kafiju, tēju, kolu, šokolādi utt.);
- ja tiek lietotas kādas zāles, tās jālieto arī izmeklējuma dienā (ja ārsts nav norādījis citādāk);
- matiem jābūt tīriem un sausiem (neizmantot kondicionieri, matu želejas, vasku utt.)
Sagatavošanās miega izmeklējumam
- visi tie paši nosacījumi, kas gatavojoties nomoda izmeklējumam;
- 5-6 g.v. bērnem izmeklējumu plānot ierastā pusdienas miega laikā, iepriekšējā vakarā iet gulēt aptuveni 2 h vēlāk kā ierasts, izmeklējuma dienā celties 1- 2 h agrāk un pirms izmeklējuma negulēt!
- bērniem vecumā no 6 g.v. – iet gulēt ne agrāk kā 24:00 un celties ap 05:00 no rīta un līdz izmeklējumam negulet!
Izmeklējuma atteikums
Izmeklējumu atteikt var sekojošos gadījumos:
- ja mati ir nemazgāti vai izmantoti kādi no augstāk minētiem līdzekļiem;
- ja uz miega izmeklējumu atvests izgulējies pacients un nav ievēroti nosacījumi par gulētiešanas laikiem.
Lai saņemtu izmeklējumu nepieciešams ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums.
Visi pakalpojumi tiek sniegti pēc iepriekšēja pieraksta. Pierakstīties var, zvanot uz reģistratūru 80700040
Kas tā ir?
Spirogrāfija ir izmeklējums, kura laikā tiek noteikti plaušu veselības stāvokļa parametri (plaušu tilpums, izelpas ātrums, minimālais plaušu tilpums u.c.)
Kādos gadījumos to veic?
Spirogrāfiju veic gadījumos, kad ir aizdomas par plaušu un elpošanas sistēmas saslimšanām (sūdzības par elpas trūkumu, ilgstošs klepus), astmas, HOPS un citu hronisku plaušu saslimšanu pacientiem.
Izmeklējuma norise un ilgums
Izmeklējuma laikā tiek veikta ieelpa un tai sekojoša spēcīga izelpa, kuru laikā tiek veikti mērījumi, izmantojot spirogrāfu. Spirogrāfam ir vienreizlietojami uzgaļi, ko ievieto mutē un caur to tiek veikta ieelpa un izelpa.
Plaušu slimību gadījumā var tikt veikts arī bronhodilatācijas (bronhu paplašināšanās) tests, kur pacientam tiek iedoti medikamenti un pēc laika tiek veikts atkārtots izmeklējums, lai pārbaudītu medikamentu iedarbības efektivitāti.
Kopējais izmeklējuma laiks nav lielāks par 30 minūtēm un tā ir nesāpīga procedūra.
Sagatavošanās izmeklējumam
Izmeklējumam nav nepieciešama īpaša sagatavošanās.
Lai saņemtu valsts apmaksātu pakalpojumu, nepieciešams ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums.
Visi pakalpojumi tiek sniegti pēc iepriekšēja pieraksta. Pierakstīties var:
1) zvanot uz reģistratūru 80700040
2) pierakstoties elektroniski (Spied šeit)