Vidzemes rehabilitācijas centrs Valkā nodrošina ambulatoros pakalpojumus visām pacientu grupām. Iespējams saņemt gan valsts apmaksātus, gan maksas pakalpojumus. Pacientam, saņemot rehabilitāciju ambulatori, tiek ieplānoti konkrēti vizītes laiki. Iespējams saņemt gan funkcionālo speciālistu konsultācijas un nodarbības, gan masāžas, gan fizikālās terapijas procedūras. Lai saņemtu valsts apmaksātus rehabilitācijas pakalpojumus vai fizikālās terapijas procedūras ir nepieciešams nosūtījums.
- Lai saņemtu jebkuru Rehabilitācijas centrā sniegto veselības aprūpes pakalpojumu, nepieciešams iepriekš pierakstīties, ko var izdarīt kādā no sekojošiem veidiem:
zvanot uz +371 64722307; - pierakstoties klātienē poliklīnikas reģistratūrā.
Reģistratūras darba laiks darba dienās no 8:00 – 16:30.
Par pakalpojumu
Fizioterapeits konsultācijas laikā noskaidro personas sūdzības, to attīstību, iepazīstas ar informāciju, kas saistīta ar vispārējo veselības stāvokli, veic personas funkcionālā stāvokļa novērtēšanu, analizē iegūto informāciju un klīniskās atradnes ietekmi uz personas ikdienas aktivitātēm (piem., darbu, atpūtu un brīvo laiku, pārvietošanos, mājas soļa veikšanu u.c.) un saistību ar pašsajūtu, ķermeņa funkcijām (piem., sāpēm, tirpšanu, kustību ierobežojumu, slodzes toleranci u.c.).
Kādos gadījumos tie ir nepieciešami?
Pie fizioterapeita var vērsties gan veselības veicināšanas un saslimšanu profilakses nolūkos, gan ar fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta sastādītu rehabilitācijas plānu, gan akūtu un hronisku saslimšanu, traumu gadījumā, gan pēc operācijām. Fizioterapeits strādā ar pacientiem visās vecuma grupās.
Sagatavošanās
Dodoties pie fizioterapeita, līdzi jāņem iepriekš veikto izmeklējumi apraksti, ārstu konsultāciju slēdzieni, izraksti no ārstniecības iestādēm. Vēlams ģērbties ērti. Lai pilnvērtīgi veiktu izmeklēšanu, fizioterapeits var lūgt pacientam novilkt apģērbu.
Pakalpojums tiek nodrošināts valsts apmaksātā programmā vai par maksu.
Lai saņemtu valsts apmaksātu konsultāciju un nodarbības, nepieciešams ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums.
Visi pakalpojumi tiek sniegti pēc iepriekšēja pieraksta. Pierakstīties var zvanot uz reģistratūru +371 64722307
Par pakalpojumu
Masāža ir viens no senākajiem ārstniecības veidiem. Mūsdienās masāža ir nozīmīga, atzīta medicīniskā tehnoloģija, kur tiek veikta dozēta mehāniska iedarbība uz mīkstajiem audiem ¬ ādu, zemādu un muskulatūru.
Klasiskās masāžas mehāniskās iedarbības rezultātā uzlabojas perifērā cirkulācija. Masāža iedarbojas uz saistaudiem, locītavām, saitēm, muskuļiem. Masāžas mehāniskā iedarbība ietekmē muskuļu vielu maiņu, pazemina laktātu līmeni muskuļu šķiedrās, mazina muskuļu spazmas. Masāžas iedarbības efekti ir apasiņošanas uzlabošana, muskuļu tonusa normalizācija, sāpju, uzbudinājuma, sasprindzinājuma mazināšana, kas labvēlīgi ietekmē orgānu darbību un cilvēka psiholoģisko stāvokli.
Kādos gadījumos tā ir nepieciešama?
Masāža var būt kā relaksācijas procedūra vai arī daļa no rehabilitācijas pēc saslimšanām, traumām. Kompleksā ārstēšanā kopā ar fizioterapiju vai ergoterapiju tā tiek pielietota dažādu muskuloskeletālo saslimšanu gadījumā.
Masāža netiek veikta akūtu saslimšanu gadījumā, ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, ja ir aktīvi onkoloģiski procesi.
Procedūras norise un ilgums
Masāžas ilgums atkarīgs no zonas, no 15-60 minūtēm.
Pirms masāžas speciālists pajautās par pašsajūtu un, ja masāža nav kontrindicēta, aicinās atsegt masējamo zonu un nogulties uz kušetes.
Pacienti aicināti masāžas laikā informēt speciālistu par savām sajūtām, lai nodrošinātu atbilstošu masāžas intensitāti.
Sagatavošanās
Dodoties uz masāžu, vēlams ģērbties ērti, lai var viegli noģērbties masāžas veikšanai. Ja zināms, ka āda ir jutīga pret masāžas eļļām, var ņemt līdzi savu eļļu.
Bērniem ar ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu masāžas ir valsts apmaksāts pakalpojums, pieaugušajiem – tikai kā maksas pakalpojums.
Visi pakalpojumi tiek sniegti pēc iepriekšēja pieraksta. Pierakstīties var zvanot uz reģistratūru +371 64722307
Kas tās ir?
Fizikālajā terapijā tiek izmantoti tādi fizikālie faktori kā elektriskās, gaismas, termiskās un mehāniskās enerģijas pārveidotas formas, kas ļauj iedarboties uz cilvēka organismu gan profilakses, gan tā atveseļošanas nolūkā. Fizikālās terapijas procedūru veikšanai tiek izmantotas speciālas iekārtas, kas nodrošina precīzu strāvas stiprumu vai citu faktoru jaudu atbilstoši pacienta saslimšanai.
Kādos gadījumos tā ir nepieciešama?
Fizikālās terapijas procedūras kombinācijā ar fizioterapiju/ergoterapiju var palīdzēt uzlabot rehabilitācijas rezultātu.
Fizikālās terapijas procedūras var pielietot:
- subakūtu un hronisku iekaisuma procesu gadījumā audos un orgānos;
- traumatisku bojājumu seku gadījumā;
- pie locītavu un mugurkaula deģeneratīvām saslimšanām;
- pie dažādu orgānu un sistēmu funkcionāliem traucējumiem;
- pie perifērās un centrālās nervu sistēmas saslimšanām, infekciju, traumu un profesionālu saslimšanu gadījumā;
- perifēro asinsvadu obliterējošu saslimšanu gadījumā.
Pieaugušajiem fizikālās terapijas procedūras ir maksas pakalpojums, bērniem – valsts apmaksāts. Lai saņemtu pakalpojumu, nepieciešams nosūtījums.
Visi pakalpojumi tiek sniegti pēc iepriekšēja pieraksta. Pierakstīties var zvanot uz reģistratūru +371 64722307
Procedūru norise un ilgums
Atkarībā no nozīmētās procedūras, procedūras ilgums var būt no 5-30 minūtēm. Procedūra notiek pacientam atrodoties guļus uz muguras vai vēdera, sēdus uz krēsla vai citā pozā atkarībā no procedūras un ārstējamās ķermeņa daļas. Pirms procedūras fizikālās terapijas māsa pajautās par sūdzībām un lūgs norādīt problēmzonu. Visbiežāk procedūras veikšanai būs nepieciešams atsegt ārstējamo apvidu.
Sagatavošanās
Dodoties uz fizikālās terapijas procedūru jāģērbjas ērti, lai ir viegli atsegt ārstējamo ķermeņa daļu.
Fizikālās terapijas procedūras nedrīkst veikt, ja pacientam ir:
- sirds stimulators;
- individuāla strāvas nepanesība; elektrofobija;
- grūtniecība;
- tromboze vai tromboflebīts;
- akūts iekaisuma process, paaugstināta temperatūra;
- aktīvs onkoloģisks process;
- ādas slimības ārstējamā zonā.
Rehabilitācijas centrā Valkā pieejamās procedūras:
- Elektroforēze
Elektroforēzes pamatā ir līdzstrāvas un medikamentu iedarbība uz organismu. Elektroforēzē, pielietojot medikamentus, organismā caur ādu vai gļotādu tiek ievadīti medikamentu joni. Organismā ievadītie medikamentu joni vispirms uzkrājas ādā. No turienes tie pakāpeniski uzsūcas un nokļūst vispārējā asinsritē. Uzsūkšanās var ilgi pat līdz 3 nedēļām. Medikamentu joni darbojas gan lokāli, gan visā organismā. Medikamentus, procedūru ilgumu un skaitu nosaka ārsts atkarībā no slimības rakstura.
Kā notiek procedūra?
Atkarībā no ārstējamās ķermeņa daļas, pacientam jāapguļas uz kušetes uz muguras, vēdera, sāniem vai arī sēdus. Uz ķermeņa tiek novietoti ar medikamentu piesūcinātas, samitrinātas drāniņas, kurās ievietoti elektrodi. Uzsākot procedūru, pacientam tiek lūgts stāstīt par sajūtām, ko rada strāva- procedūrai jābūt patīkamai, nesāpīgai. - Sinusoidāli modulētas strāvas terapija
Sinusoidāli modulētas strāvas (SMS) terapijai jeb amplipulsterapijai ir pretsāpju iedarbība. Lielākoties tiek ārstētas balsta un kustību aparātu slimības (piem., muguras sāpes, locītavu sāpes), traumu sekas.
Atkarībā no ārstējamās ķermeņa daļas, pacientam jāapguļas uz kušetes uz muguras, vēdera, sāniem vai arī sēdus. Uz ķermeņa tiek novietoti mitri elektrodi. Uzsākot procedūru, ir vibrācijas sajūta, jūt muskuļu saraušanos. Tā rada elektriskas vibrācijas uz nervu galiem, iedarbojas uz asisnsvadiem un muskuļiem. - Interferences strāvas procedūras
Atkarībā no ārstējamās ķermeņa daļas, pacientam jāapguļas uz kušetes uz muguras, vēdera, sāniem vai arī sēdus. Uz ķermeņa tiek novietoti mitri elektrodi. Procedūras laikā ir vibrācijas sajūta, jūt muskuļu saraušanos. Tā rada elektriskas vibrācijas uz nervu galiem, iedarbojas uz asinsvadiem un muskuļiem uzlabojot asinsriti un mazinot sāpju intensitāti.
TENS (Transkutānā elektroneirostimulācija)
TENS ir viens no elektroanestēzijas, nervu un muskuļu stimulācijas veidiem. TENS laikā uz ādas tiek novietoti elektrodi, un tiek stimulēti nervu receptori. Atkarībā no impulsa garuma un intervāla procedūrai ir atsāpinoša vai muskuļus atslābinoša iedarbība.
Kā notiek procedūra?
Atkarībā no ārstējamās ķermeņa daļas, pacientam jāapguļas uz kušetes uz muguras, vēdera, sāniem vai arī sēdus. Uz ķermeņa tiek novietoti mitri elektrodi un pacientam ir sajūtama “skudriņu skraidīšana“ vai viegla durstīšana.Darsonvalizācija
Darsonvalizācijas laikā izmanto vāju augstsprieguma un augstfrekvences maiņstrāvu. Procedūras pamatā ir elektriskā izlādēšanās, dzirksteļizlāde. Dzirkstele kairina ādas receptorus, izraisot lokālas, segmentāras un vispārējas reakcijas. Lokālas procedūras laikā strāva izplatās pa visu pacienta ķermeni. Procedūras laikā izzūd asinsvadu spazmas, uzlabojas audu funkcionālais stāvoklis venozā attece un apgāde ar skābekli.
Kā notiek procedūra?
Atkarībā no ārstējamās ķermeņa daļas, pacientam jāapguļas uz kušetes uz muguras, vēdera, sāniem vai arī sēdus. Problemātiskajai vietai pieskaras ar vakuuma jeb kondensatora elektrodu – taisnu vai liektu stikla caurulīti ar speciālu uzgali – un lēni bīda pa ādu. No elektroda uz ādu pārlec sīkas dzirksteles, tās kairina ādas receptorus un rada patīkamu durstīšanas sajūtu.Muskuļu elektrostimulāciju
Muskuļu elektrostimulāciju lieto novājinātu muskuļu grupu stimulācijai, asinsrites uzlabošanai un muskuļu spazmu un sāpju mazināšanai. Elektrostimulācija uztur muskuļu barošanos un dzīvības procesus, palielina muskuļu darbaspējas, veicina nervu šķiedru reģenerāciju , aizkavē muskuļu atrofiju (piemēram, līdz tam brīdim, kamēr atjaunojas bojātais nervs).
Kā notiek procedūra?
Procedūras laikā tiek atrast muskuļa motorie punkti, un uz viena no tiem tiek novietots elektrods, otrs elektrods tiek novietots tuvāk muskuļa piestiprināšanās vietai. Pēc elektrodu novietošanas tiek uzsākta elektrisko impulsu plūsma un kā atbildes reakcija šo impulsu kairinājumu ir muskuļu tetāniska saraušanās, kam seko atslābums impulsu starplaikos. Procedūras laikā pacients jūt muskuļa saraušanos.Lāzera terapija
Lāzera stars ietekmē sāpju receptorus, nervu galus un bloķē sāpju impulsus. Siltuma ietekmē asinsvadi paplašinās, asinsrite uzlabojas, savilkti muskuļi atslābinās, nomācot sāpes. Terapiju var pielietot tādām saslimšanām kā muguras sāpes, epikondilīti, saspringuma galvssāpes un citām muskuloskeletālām saslimšanām.
Kā notiek procedūra?
Procedūra tiek veikta guļus vai sēdus pozīcijā. Tiek izvēlēta atbilstoša procedūras intensitāte un ilgums. Atkarībā no nosūtījuma informācijas, procedūra var tikt veikta bezkontakta veidā vai arī kontanktveidā, kad procedūras veicējs virza lāzera zondi pa pacienta ādu atbilstošajā apvidū. Procedūras laikā pacients var just nelielu siltumu.Magnētiskā lauka terapija
Magnētterapijā izmanto vāju, pulsējošu magnētisko lauku, kurš, iedarbojoties uz organismu, maina jonu aktivitāti. Zemas frekvences magnētiskais lauks mazina tūsku, iekaisuma procesus, palīdz uzsūkties hematomām, uzlabojas asinsrite. Augstākas frekvences magnētiskais lauks mazina sāpes. Procedūra pielietojama gan pēc operācijām un traumām, gan hronisku muskuloskeletālo saslimšanu gadījumā (piem., muguras, locītavu sāpes)
Kā notiek procedūra?
Pacients procedūras laikā atrodas guļus vai sēdus- atkarībā no ārstējamās zonas. Procedūras laikā uz paciena ķermeņa tiek novietoti aplikatori vai arī pacients uzguļas lielāka izmēra aplikatoram. Ja terapijas nepieciešama ekstremitātēm, tad tās var tikt ievietotas cilindra veida aplikatorā. Lielākoties procedūras laikā pacients nejūt procedūras iedarbību, tomēr daļa pacientu jūt nelielu siltumu, kas procedūras laikā veidojas ķermeņa daļā, kas pakļauta magnētiskajam laukam.Fonoforēze
Fonoforēze ir medikamentu ievadīšana ķermenī ar ultraskaņas palīdzību. Ar speciālu aparātu ultraskaņas enerģiju pārveido siltuma enerģijā, un audu sasilšanas rezultātā aktivizējas organisma fizioloģiskie procesi. Ultraskaņas terapija palīdz mazināt sāpes un iekaisuma procesus, uzlabot limfas un asins cirkulāciju un veicina uzsūkšanās procesus.
Kā notiek procedūra?
Procedūras laikā pacients atrodas guļus vai sēdus. Ārstējamai ķermeņa daļai uzklāj atbilstošā medikamenta ziedi. Ultraskaņas iekārtā uzstāda atbilstošo jaudu un ilgumu. Visu procedūras laiku ultraskaņas terapijas aplikators ir kontaktā ar ādu un tiek virzīts pa ārstējamo apvidu. Procedūras laikā pacients var sajust nelielu siltumu.
Par pakalpojumu
Šrotas metode ir skoliozei specifiska fizioterapija. Šrotas metodes apmācības sagādā pacientam vajadzīgās zināšanas un prasmes, kas visa mūža garumā palīdz kontrolēt savu stāju.
Ārstējot skoliozi pēc Šrotas metodes, pacients:
- mācās kā samazināt mugurkaula deformācijas;
- trenējas stiprināt posturālo (stājas) muskulatūru, kas šīs korekcijas notur;
- mācās korektīvu elpošanu, lai izplestu iekritušos ķermeņa areālus un atjaunotu ribu kustību šinīs vietās;
- mācās kādas pozas var novest pie skoliozes pasliktināšanas un kādas pozas izliekumus var samazināt;
- mācās vingrojumus, kas novērš asimetrisku mugurkaula noslogojumu.
Kādos gadījumos tā ir nepieciešama?
Šrotas metodi iesaka pielietot, ja ir radioloģiski apstiprināta skolioze un Koba leņķis ir vismaz 10 grādi.
Procedūras norise un ilgums
Sertificēti Šrotas metodes speciālisti darbojas ar skoliozes pacientiem tikmēr, kamēr tiek apgūta laba metodes izpratne, ir nostiprinājušās iemaņas vingrojumu izpildē un pacienti ir gatavi pārnest visu iemācīto uz ikdienas dzīvi. Katram pacientam izstrādā īpašu, savam skoliozes paveidam atbilstošu, 20-30 min. garu mājas vingrojumu programmu. Pacienti tiek aicināti uz pārbaudēm, ja rodas kādas izmaiņas, vai ja ir nepieciešamība „uzspodrināt” Šrotas metodes tehniku. Regulāra kontrole ir ieteicama tiem pacientiem, kas atrodas augšanas periodā vai valkā korseti.
Sagatavošanās
Dodoties uz procedūru, vēlams ģērbties ērti. Šrota terapijas laikā pacientam jāvingro ķermeni atsedzošā apģērbā (piemēram., īsos šortos, sporta krūšturī vai īsā pieguļošā kreklā), lai pilnvērtīgi varētu novērtēt ķermeņa pozīciju.
Ierodoties uz pirmreizēju konsultāciju pirms Šrotas terapijas, vēlams, lai iepriekš ir veikta pilna mugurkaula rentgenogramma stāvus ( iespējams veikt Vidzemes slimnīcā).
Ar ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu iespējams saņemt valsts apmaksātu paklpojumu.
Visi pakalpojumi tiek sniegti pēc iepriekšēja pieraksta. Pierakstīties var zvanot uz reģistratūru +371 64722307