Vidzemes slimnīca atzīmēs Pasaules asinsdonoru dienu

Katru gadu 14. jūnijā visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules asinsdonoru diena. Izsakot vislielāko pateicību visiem asins donoriem, Vidzemes slimnīca 14. jūnijā svinīgi sveiks ikvienu asinsdonoru, kas būs ieradies uz procedūru. Vidzemes slimnīcā vienā dienā vidēji asinis nodod 30 cilvēki. Kopumā 2022. gadā asinis slimnīcā Asins sagatavošanas nodaļā nodotas 2913 reižu.

Vidzemes slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja Inguna Krivicka: “Pasaules asinsdonoru dienu atzīmē ļoti daudzās pasaules valstīs, pateicoties donoriem, un donoru kustības atbalstītājiem. Īpašs paldies jāsaka visiem tiem asins donoriem, kuri regulāri, daudzu gadu garumā ziedo asinis, nodrošinot stabilu pamatu ilglaicīgiem un drošiem asins krājumiem.”

2022. gadā Vidzemes slimnīcā asinis ziedotas 2913 reižu, tas ir vairāk nekā 2021. gadā. Šie rādītāji ir iepriecinoši, jo lielākajā Eiropas daļā donoru skaita pieaugums nenotiek. Sakarā ar dzīvildzes palielināšanos un sarežģītu saslimšanu pieaugumu, pieaug arī ārstniecības iestāžu pieprasījums pēc asins komponentiem. Vidzemes slimnīcā 2022. gadā asinis nodeva 687 sievietes un 609 vīrieši.

Katram asins komponentam ir savs dzīves ilgums – trombocītu derīguma termiņš ir 5 dienas, eritrocītu masai – 35 dienas, plazmai – 3 gadi, tāpēc donori ir nepieciešami katru dienu. Viena ziedotā asins deva var palīdzēt pat trīs cilvēkiem. Asins pārliešana ik gadu palīdz izglābt ļoti daudziem cilvēkiem dzīvību, jo ziedotās asinis tiek izmantotas sarežģītu medicīnisku un ķirurģisku procedūru  laikā.

Pasaules asinsdonoru diena tiek atzīmēta par godu austriešu ārstam Karlam Landšteinam. Tieši Karls Landšteiners 1901. gadā atklāja pirmās trīs cilvēka asins grupas – A, B un O. Landšteiners tiek uzskatīts arī par nozīmīgāko zinātnieku asins pārliešanas jomā, jo viņš piedalījies rēzus faktora un tā nesaderību atklāšanā, un izstrādājis asins saderības sistēmu. Par saviem atklājumiem Karls Landšteiners 1930. gadā saņēma Nobela prēmiju. Šīs simboliskās dienas mērķis ir palielināt izpratni par drošu asins komponentu sagatavošanu, aktualizēt asins ziedošanas nepieciešamību sabiedrībā, kā arī pateikties visiem cilvēkiem, kuri nodod asinis.

Šajā īpašajā dienā Vidzemes slimnīca vēlas teikt sirsnīgu paldies par atbalstu un atsaucību, ko sniedz donori. Tikai kopīgiem spēkiem mēs spējam glābt daudzu cilvēku dzīvības!

Scroll to Top
Skip to content