- marts – Pasaules Tuberkulozes diena, tiek atzīmēta, lai aktualizētu problēmu un cilvēkus informētu par iespējām to laikus atklāt un ārstēt.
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem 9 milj. cilvēku ik gadu tiek atklāta aktīva tuberkulozes (TB) forma. Eiropā katru dienu aptuveni 1000 cilvēku saslimst ar TB.
Kā skaidro speciālisti un liecina gadsimtiem ilga pieredze, ar TB , infekcijas slimību, kas izplatās no cilvēka uz cilvēku pa gaisu, var saslimt ikviens! Neatkarīgi no cilvēka dzimuma, vecuma, izglītības vai ienākumiem, visās valstīs un kontinentos.
Vidzemes slimnīcas plaušu slimību speciālistei ftiziopulmonoloģe dr. Naiļjai Lukmanovai, kura ar TB pacientiem te strādā ilgāk par četrdesmit gadiem, darba joprojām netrūkst, jo realitāte rāda skaudru ainu. Latvija ir trešā valsts Eiropas Savienībā (aiz Rumānijas un Lietuvas), kur reģistrēti visvairāk tuberkulozes saslimšanas gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju.
Pēdējos gados Valmierā saslimstība ar TB ir nedaudz samazinājusies, vismaz saskaņā ar dr. N. Lukmanovas datiem. Tā 2016. gadā uzskaitē viņai bijuši 13 TB pacienti, 2017. gadā – jau 22, bet aizvadītajā – 10 pacienti . Pārsvarā tie ir vīrieši, arī jaunos gados, bez noteiktas nodarbošanās, smēķētāji, bezdarbnieki, kas dzīvo sliktos sadzīves apstākļos. Kā labu ziņu dr. N. Lukmanova min faktu, ka beidzamo 3 gadus laikā pie viņas uzskaitē nav reģistrēts neviens bērns.
Kas jāzina par tuberkulozi?
Visbiežāk saslimšana notiek cilvēkam ar novājinātu imunitāti:
- Slimojot ar hroniskām slimībām
- Dzīvojot ilgstoša stresa apstākļos
- Lietojot narkotikas, alkoholu, smēķējot, tai skaitā ūdenspīpi un „zālīti”
- Lietojot nepilnvērtīgu uzturu
- Dzīvojot sliktos sanitāri epidemioloģiskos apstākļos
- Slimojot ar HIV infekciju
Visbiežāk novērojamās saslimšanas pazīmes:
- Klepus ar vai bez krēpām 3 nedēļas un ilgāk
- Nespēks, nogurums
- Svīšana naktīs
- Svara zudums
- Paaugstināta ķermeņa temperatūra
- Sāpes krūtīs
Tuberkuloze mūsdienās ir izārstējama!
Ārstēšanas ilgums atkarīgs no slimības formas, parasti tie ir vismaz 6 mēneši. Sākotnēji pacients ārstējas slimnīcā, bet pēc tam ambulatori. Ārstēšanās laikā medikamenti jālieto regulāri, ievērojot ārsta norādījumus, lai pēc iespējas veiksmīgāk izārstētos un neriskētu iegūt zāļu rezistentu TB, kuras ārstēšana ir ļoti ilgstoša un sarežģīta.
Pēc ārstēšanas kursa beigšanas vēl aptuveni 2 gadus ir nepieciešamas veselības pārbaudes. Tomēr galvenais nosacījums, lai izvairītos no saslimšanas ar TB, ir ievērot veselīgu dzīves veidu, jo, saglabājot labu imunitāti, arī inficētam cilvēkam TB neattīstās.
Kur meklēt palīdzību?
Ja ir aizdomas par saslimšanu, palīdzība jāmeklē pie sava ģimenes ārsta vai Vidzemes slimnīcas plaušu speciālista ftiziopulmonologa – tālr. 64202526. Vizītei pie plaušu ārsta, nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums. Ftiziopulmonologa konsultāciju, izmeklējumus un TB ārstēšanu apmaksā valsts.