Insults – tik nopietni, ka par to jāzina

Vispasaules Insulta dienā, kas tiek atzīmēta 29. oktobrī, mediķi atgādina, cik  nopietna saslimšana ir insults un kā pareizi jārīkojas, ja radušās aizdomas, ka tas piemeklējis tuvinieku. Tikpat svarīgi zināt, ko katrs varam darīt, lai mazinātu insulta riskus.

“Insults ir smadzeņu bojājums”,  stāsta Vidzemes slimnīcas Neiroloģijas nodaļas ar insulta vienību virsārste Ilze Ikerte, “ kad tiek nosprostoti vai plīst asinsvadi, tādēļ kādai smadzeņu daļai nepieplūst asinis un līdz ar to arī  skābeklis un barības vielas. Rezultātā smadzeņu šūnas strauji iet bojā. Te vietā apgalvojums –  “laiks ir smadzenes”. Minūtē cilvēks zaudē gandrīz 2 miljonus nervu šūnas, kas ir līdzvērtīgi novecošanai ar ātrumu  3,5 gadi stundā… Izšķirošas ir pirmās 4,5 stundas. Ja to laikā, kopš pamanīta kāda no insulta pazīmēm, izdodas pacientu nogādāt slimnīcā, kur viņam sniedz kvalificētu palīdzību, saglabājas cerība, ka insults neatstās būtiskas sekas uz cilvēka veselību un dzīves kvalitāti. Lai mazinātu šīs saslimšanas riskus, svarīga ir sirds un asinsvadu slimību profilakse, regulāras pārbaudes pie ģimenes ārsta, veselīgs dzīvesveids un uzturs.”

Vidzemes slimnīcā specializētā insulta vienība Neiroloģijas nodaļas sastāvā darbojas kopš 2005. gada 10. oktobra, un ir viena no deviņām insulta vienībām Latvijas slimnīcās (nupat septembrī insulta vienība atklāta arī Jēkabpils reģionālajā slimnīcā). Insulta vienība ir speciāli aprīkota slimnīcas struktūrvienība,  kurā iespējams sniegt nepieciešamo ārstēšanu, novērošanu un rehabilitāciju pacientiem ar akūtu insultu.

  1. gadā Vidzemes slimnīcā tika ārstēti 307 insulta pacienti, šī gada pirmajos desmit mēnešos – 267 pacienti.
Scroll to Top
Skip to content