Arī insults nekur nav pazudis – atgādinājums Vispasaules Insulta dienā

Ik gadu 29. oktobrī  tiek atzīmēta Vispasaules Insulta diena, kad mediķi atgādina sabiedrībai, cik  nopietna saslimšana ir insults, kā pareizi jārīkojas, ja radušās aizdomas, ka tas piemeklējis tuvinieku un ko katrs pats var darīt, lai mazinātu insulta riskus.

“Insults”,  skaidro Vidzemes slimnīcas Neiroloģijas nodaļas ar insulta vienību virsārste Ilze Ikerte, “ir smadzeņu bojājums, kad nosprostojas vai plīst asinsvadi, kādai smadzeņu daļai nepieplūst asinis un līdz ar to arī  skābeklis un barības vielas. Te vietā apgalvojums “laiks ir smadzenes”. Jo insulta rezultātā smadzeņu šūnas strauji iet bojā. Minūtē cilvēks zaudē gandrīz 2 miljonus nervu šūnas – tas ir līdzvērtīgi novecošanai ar ātrumu  3,5 gadi stundā… Izšķirošas ir pirmās 4,5 stundas. Ja to laikā, kopš pamanīta kāda no insulta pazīmēm, izdodas pacientu nogādāt slimnīcā, kur viņam sniedz kvalificētu palīdzību, saglabājas cerība, ka insults neatstās būtiskas sekas uz cilvēka veselību un dzīves kvalitāti. Lai mazinātu šīs saslimšanas riskus, svarīga ir sirds un asinsvadu slimību profilakse, regulāras pārbaudes pie ģimenes ārsta, veselīgs dzīvesveids un uzturs.”

Vidzemes slimnīcā specializētā insulta vienība Neiroloģijas nodaļas sastāvā darbojas kopš 2005. gada 10. oktobra, un ir viena no sešām insulta vienībām Latvijas slimnīcās. Insulta vienība ir speciāli aprīkota slimnīcas struktūrvienība,  kurā iespējams sniegt nepieciešamo ārstēšanu, novērošanu un rehabilitāciju pacientiem ar akūtu insultu. Simboliski, ka savu 16. darbības gadu Vidzemes slimnīcas insulta vienība sāk ar iejušanos pārbūvētājā nodaļā, kur ērta, sakārtota un droša darba vide un mūsdienīgi ārstēšanās apstākļi.

  1. gadā Vidzemes slimnīcā tika ārstēti 346 insulta pacienti, šā gada pirmajos deviņos mēnešos – 234 pacienti.
Scroll to Top
Skip to content