Jauns pakalpojums – rehabilitācija Covid-19 pārslimojušajiem

Vidzemes Rehabilitācijas centrs (VRC) piedāvā jaunu pakalpojumu – medicīniskā rehabilitācija pēc pārslimotas Covid-19 vīrusa infekcijas.

Covid-19 pārslimojušajiem pacientiem, atkarībā no saslimšanas smaguma pakāpes, vērojami dažādi veselības traucējumi. Biežāk sastopamās komplikācijas ir elpas trūkums, muskuļu vājums, nespēks, aizdusa, ilgstošs klepus, atmiņas, koncentrēšanās spēju un uzvedības traucējumi. Tie var saglabāties mēnešiem ilgi vai arī izpausties pēc kāda laika. Tāpēc, lai palīdzētu šiem cilvēkiem atgūt darbaspējas un iepriekšējo dzīves kvalitāti, nepieciešama medicīniskā rehabilitācija.

Kompleksa rehabilitācija notiek VRC dienas stacionārā, un to nodrošina speciālistu komanda pēc katram pacientam individuāli sagatavota rehabilitācijas plāna. Plānu izveido fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts pēc pacienta veselības stāvokļa izvērtēšanas un sūdzību uzklausīšanas.

Atkarībā no rehabilitācijas plāna procesā tiek iesaistīts fizioterapeits, ergoterapeits, audiologopēds, psihologs, tiek nozīmētas fizikālās terapijas procedūras, ārstnieciskā vingrošana, nūjošana.

Neveicot rehabilitācijas pasākumus pēc Covid-19,” skaidro VRC fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Inta Kezika, “vidēji smagas vai smagas slimības gaitas, pagarinās periods, kas nepieciešams, lai atgūtu iepriekšējo funkcionēšanas līmeni un darbaspējas. Veicot rehabilitāciju profesionālas komandas uzraudzībā, jau pēc 2-3 nedēļām  ievērojami uzlabojas pacienta kustību spējas un pašsajūta. Stacionārās rehabilitācijas ietvaros, lai atvieglotu pacienta pārvietošanos un pašaprūpi, tiek piemēroti palīglīdzekļi, kas nav pieejami mājas apstākļos, bet ir ļoti nepieciešami agrīnā atveseļošanās periodā. Tā kā atveseļošanās posmā pacienti bieži izjūt nespēku, trauksmi, izmaiņas sirdsdarbībā un periodiskus elpas trūkumus pat pie nelielas slodzes, ir svarīgi, lai būtu iespēja ātri saņemt speciālistu konsultācijas un nepieciešamos izmeklējumus, kurus nodrošina rehabilitācijas nodaļa”.

Speciālisti atzīst, ka pēc rehabilitācijas kursa vērojamas pozitīvas izmaiņas pacienta veselības stāvoklī – uzlabojas elpošanas funkcija, uzlabojas plaušu ventilācija, uzlabojas bronhu drenāža un atklepošanās spējas, samazinās muskuļu vājums un nogurums, palielinās fiziskā izturība un  stabilizējas arī emocionālais stāvoklis.

Medicīniskā rehabilitācija pēc pārslimota Covid-19 ir valsts apmaksāts pakalpojums. Lai to saņemtu, nepieciešams ģimenes ārsta vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta nosūtījums. Pakalpojumus saņemot dienas stacionārā, pieaugušajiem pacientiem jāveic līdzmaksājums 7,00  eiro dienā. Ja pacients ir atbrīvots no pacienta iemaksas likumā noteiktajā kārtībā, nepieciešama izziņas kopija par piederību atbrīvotajai pacientu grupai (uzrādot oriģinālu).

Ja pacients vēlas un veselības stāvoklis atļauj, viņš var izmantot arī citus VRC maksas pakalpojumus (pēc cenrāža) – ūdensdziedniecības procedūras, masāžas.

Uzturoties dienas stacionārā, pacientam tiek nodrošināta iespēja procedūru starplaikos atpūsties komforta krēslos.

Ja pacients vēlas visu rehabilitācijas laiku uzturēties Rehabilitācijas nodaļā, viņš var izmantot izmitināšanas pakalpojumu (10,00 eiro par nakti, bez ēdināšanas, ar ēdināšanu -1,50 eiro par ēdienreizi).

Pacients var izmantot arī slimnīcas kafejnīcas piedāvājumu un iegādāties (plkst. 8.30-15.00) ēdienu līdzņemšanai.

Vairāk informācijas – tālr. 64202584, 26310234 (VRC administratore).

Pacienta pieredze:

Aivars ir siguldietis, seniors, uz Vidzemes slimnīcu atvests ar “ātrajiem”, kad trešajā dienā pēc simptomu parādīšanās kļuvis ļoti slikti. “Organisms sabruka”, stāsta Aivars, “tik strauji kā sniegavīrs, kam uzliets karsts ūdens. Trīs dienās man vairs nebija 70 % plaušu. Gulēju ar skābekļa masku uz sejas un kā pa miglu dzirdēju dakteri sakām: tev ir trīs dienas – vai nu ķepurojies, vai… Tikko bija piedzimis jaunākais mazdēls, ko vēl netiku redzējis, negribēju visu tā pamest…”

Ceturtajā dienā Aivaru no reanimācijas nodaļas pārveda uz Covid-19 pacientu nodaļu, kurā viņš ārstējās trīs nedēļas. Bija skābekļa atkarīgais, neko nevarēja ieēst. Organisms cīnījās. Personāls pūlējās un rūpējās. Pavisam pamazām pacienta veselības stāvoklis sāka uzlaboties. Tad viņam piedāvāja medicīnisko rehabilitāciju turpat Vidzemes slimnīcā Rehabilitācijas nodaļā. Bez skābekļa maskas Aivars varēja noiet vien piecus soļus, sestais jau bija “bezfilmā”. “Zināju, ka man jāceļas”, savu atgriešanos dzīvē komentē Aivars, “sapratu, ka man jāiet un jāmēģina. Ārsts var iedot zāles, var dot padomu, bet ārsts nevar neko izdarīt manā vietā. Tā kā biju nolēmis, ka tikšu uz strīpas, klausīju ārstiem, centos un cēlu sevi kājās”.

Elpošanas un plaušu ventilācijas uzlabošanai ārste nozīmēja vingrojumus fizioterapeita vadībā. Aivars atzīst, viņš, kurš līdz 36 gadu vecumam bijis iesaistīts lielajā sportā, bijis sporta meistars planierismā, slēpojis, piedalījies ziemas trīscīņā, skrējis orientēšanos, sākumā skeptiski uztvēris vienkāršos vingrinājumus un nolēmis: ja pēc nedēļas nebūs rezultāti, braucu mājās! Pa rokai visu laiku turējis oksimetru un pirms un pēc vingrošanas mērījis skābekļa līmeni asinīs. Rezultāti uzlabojušies ar katru dienu!

It kā vienkāršie vingrojumi palīdzēja iekustināt krūšukurvi, paplašināt plaušas un arvien garāku laika sprīdi iztikt bez skābekļa balona, uzlabojās arī sirdsdarbība. Tas mudinājis turpināt un ļauties speciālistu padomiem. Pamēģinājis arī veloergometru. Sākumā varējis pamīties vien 20 minūtes uz pašiem zemākajiem apgriezieniem. Rehabilitācijas trešajā nedēļā spēks bijis jau stundai, saziņā ar savu fizioterapeiti pēcpusdienā viņš trenējies vēl otru stundu. Un tad jau varējis iztikt bez skābekļa balona palīdzības. Ārste brīnījusies, kā pacientam izdevies tik ātri to sasniegt. “Pašam arī ir jāgrib izārstēties”, uzsver Aivars, “ja pats to negribēsi, tevi ļoti ilgi ārstēs…”

Viņa ārstēšanās statistika – 3 nedēļas Covid-19 nodaļā, pēc tam vēl 3 nedēļas rehabilitācijas nodaļā. Pēc izrakstīšanās vēl turpinās rehabilitāciju ambulatori.

Sportojot gūto traumu dēļ savulaik pabijis neskaitāmās slimnīcās Latvijā un ārpus tās. Taču tik dziedinošu un labiekārtotu vidi un tik laipnu, profesionālu, pacietīgu, pozitīvu un rūpīgu personālu piedzīvojis pirmoreiz.

Tiem, kas brīnās, ka sportiski rūdīts cilvēks var tik smagi saslimt, Aivars paskaidro, ka, iespējams, sportiskais rūdījums viņam vispār ļāvis izķepuroties. “Gan fiziski, gan garīgi”, skaidro Aivars, “jo sasniegumi sportā iegūstami tikai ar sava ķermeņa pazīšanu, apzinātu tā vadīšanu un milzīgu mērķtiecību – vispirms jau galvā”. Kopš pandēmijas sākuma viņš daudz lasījis un interesējies par ārkārtīgi viltīgo jauno koronavīrusu, par saslimšanu, ārstēšanās vadlīnijām, komplikāciju novēršanu. Atlabšanai noderējušas arī šīs zināšanas, jo palīdzējušas saprast, kas notiek ar ķermeni, kad tajā plosās vīruss.

Fizioterpeites Maritas Klodžas komentārs:

“Aivars bija ļoti motivēts un līdzestīgs pacients. Viņš uzklausīja mūsu padomus un līdzdarbojās, iemācījās kontrolēt savu veselības stāvokli pirms un pēc nodarbībām, akurāti tam sekoja un ievēroja jebkādas izmaiņas, par kurām uzdeva jautājumus, lai saprastu notiekošo. Sasniegtais rezultāts patiešām vērtējams kā labs, īpaši, ja atceramies, ka pie mums viņš ieradās kā skābekļa atkarīgais. Te piemērs, cik svarīga nozīme ir pacienta līdzestībai un gribai izveseļoties. Rezultātu ietekmēja arī tas, ka pacients uzreiz no Covid nodaļas nokļuva šeit un nekavējoši uzsākām medicīnisko rehabilitāciju”.

“Aicinām covidu pārslimojušos nenogaidīt”, uzsver VRC vadītāja Līga Svile, “un savlaicīgi vērsties pie ģimenes ārsta vai ārsta speciālista pēc nosūtījumu un uzsākt atbilstošu medicīnisko rehabilitāciju. Mūsu speciālistu komanda sniegs visu nepieciešamo un iespēju robežās palīdzēs jums atgriezties ierastajā dzīves ritmā”.

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Scroll to Top
Skip to content