15. oktobris- Vispasaules roku mazgāšanas diena

Kopš 2008. gada 15. oktobrī tiek atzīmēta Vispasaules roku mazgāšanas diena. Beidzamos divus gadus par to runājam katru dienu, teju katru stundu. Covid-19 infekcijas un pandēmijas sakarā par roku mazgāšanu tiek runāts, atgādināts, mācīts un stāstīts pieaugušajiem un skolas bērniem. Roku dezinfekcijas līdzekļi un iekārtas kļuvušas par katras iestādes, veikala, kultūras centra, sporta zāles neatņemamu interjera elementu, bet roku dezinfekcija publiskajā vidē – par ierastu darbību, par kuras lietderību šaubās, cerams, tikai retais. Lai arī šoruden jaunais koronavīruss šķiet nedaudz atkāpies, roku mazgāšanas svarīgums un obligāta nepieciešamība paliek spēkā. Kāpēc?

Rokas ir galvenais „instruments”, ar kuru palīdzību dažādi mikroorganismi tiek pārnesti no vienas vietas uz otru. Mikroorganismi ir ļoti sīkas vienības, kuras ar neapbruņotu aci nav pamanāmas, tādēļ mēs bieži vien nemaz nenojaušam par to klātbūtni uz mūsu rokām.

Mikroorganismi izplatās gan tiešā kontaktā, gan nonākot uz apkārtējās vides priekšmetiem. Slimību izraisītāji cilvēka ķermenī nonāk ar nemazgātām rokām pieskaroties gļotādai – mutei, acīm, degunam.

Regulāri un rūpīgi mazgājot rokas, par 40% iespējams samazināt saslimšanas ar zarnu trakta infekcijām un par aptuveni 30% – ar respiratorām infekcijām.

Svarīgi atcerēties, ka mazgāt rokas tikai ar ūdeni nepietiek. Noteikti jāizmanto ziepes vai citi roku mazgāšanas līdzekļi. Ziepes un dezinfekcijas līdzeklis ir jālieto pietiekošā daudzumā un nedrīkst aizmirst apstrādāt plaukstas locītavas, zem nagiem, pirkstu starpas. Svarīga roku mazgāšanas procedūras sastāvdaļa ir roku noskalošana zem tekoša ūdens vismaz 10 sekundes, un arī roku nosusināšana ar vienreizlietojamiem papīra dvieļiem.

Roku ādas saudzēšanai, mūsdienīgos roku mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļos arvien vairāk tiek pievienoti roku ādu saudzējoši līdzekļi. Tāpat vairākas reizes dienā jālieto krēmi roku ādas kopšanai un veseluma saglabāšanai.

Rokās ir spēks! Ikviena rokās ir spējas samazināt infekciju izplatīšanos, piedomājot pie tik ikdienišķas un vienkāršas procedūras kā roku mazgāšana, to veicot regulāri un rūpīgi.

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Scroll to Top
Skip to content