Pirms gada Vidzemes slimnīca pirmo reizi saņēma Labklājības ministrijas apliecinājumu “Ģimenei draudzīgs komersants” kā uzņēmums, kurš savā darbā realizē ģimenei draudzīgas uzņēmējdarbības principus.
Ko nozīmē būt “Ģimenei draudzīgam komersantam”?
Viens no galvenajiem kritērijiem ir ģimenei draudzīgas politikas īstenošana uzņēmumā, kas Vidzemes slimnīcas gadījumā izpaužas ļoti dažādi un daudzveidīgi un attiecas gan uz pacientiem un apmeklētājiem, gan pašiem darbiniekiem.
Būtiska ir vides pieejamība, telpu un aprīkojuma atbilstība bērna vajadzībām, tai skaitā, bērnam ar īpašām vajadzībām un ģimenes ar bērniem vajadzībām. Pie ieejas poliklīnikā pirms trim gadiem tika atklāts labiekārtotas pagalms ar īpaši marķētām auto stāvvietām personām ar kustību traucējumiem un ģimenēm ar bērniem. Lai nodrošinātu vides pieejamību personām ar kustību traucējumiem un vecākiem ar bērnu ratiņiem, pagalmā ierīkota uzbrauktuve-nobrauktuve. Slimnīcas telpās, tai skaitā renovētajās A korpusa stacionāra nodaļu palātās un tualetēs, var iebraukt un pārvietoties cilvēki ratiņkrēslos. Pēc vairāku jauno māmiņu ierosinājuma poliklīnikas reģistratūras telpās pie apmeklētāju garderobes novietots bērnu pārtinamais galds.
Vidzemes slimnīca 2017. gadā uzsāka vērienīgu ERAF līdzfinansētu projektu nodaļu pārvietošanai un infrastruktūras uzlabošanai. Pirmā nodaļa, kura tika pārbūvēta, bija Bērnu slimību nodaļa. Telpas bija kļuvušas gaišākas, ērtākas un drošākas, aprīkotas ar ārstēšanai un aprūpei nepieciešamajām iekārtām un mēbelēm. Palātu iekārtojums paredzēts gan pavisam mazu bērnu, gan pusaudžu vecuma pacientu uzņemšanai, kā arī māmiņas vai tēta ērtākai dzīvošanai pie bērniņa. Skatē “Gada labākā būve Latvjā 2017” Bērnu slimību nodaļa saņem Atzinību nominācijā “Pārbūve”.
Darbiniekiem tiek nodrošināta bezmaksas autostāvvieta ērtākai un ātrākai nokļūšanai darba vietā, kā arī, rūpējoties par veselīgu dzīvesveidu, iekārtoti velosipēdu novietošanas stendi.
Apliecinot slimnīcas vadības izpratni par ģimeni kā vērtību, izveidots darbiniekiem domātais “labumu grozs”, kuru bagātina Darba likumā noteiktajam papildus labumi – materiāls atbalsts 1.-4. klašu skolēnu vecākiem 1.septembrī, papildu brīvdienas, stājoties laulībā, pabalsti vecākiem, kuriem ir bērni ar invaliditāti. Kolektīva saliedēšanas pasākumos – Ziemassvētku ballē, mediķu sporta spēlēs laipni aicinātas piedalīties arī darbinieku “otrās pusītes” un bērni.
Lai darbinieki efektīvāk varētu saskaņot darbu un ģimenes dzīvi, tiek nodrošināta (kur to atļauj neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīcas 24/7 darba laika specifika) attālināta darba iespēja, mājas dežūras un elastīgais darba laiks, strādājot gan summēto darba laiku, gan nepilnu darba laiku, bet vasarā tiem darbiniekiem, kuri strādā normālo darba laiku, piedāvājot īsāku darba laiku piektdienās
Rūpējoties par savu darbinieku veselību, darba devējs kompensē veselības apdrošināšanas polises iegādi, kā arī iespēju veselības apdrošināšanas polisi iegādāties darbinieka ģimenes locekļiem, nodrošina darbiniekiem bezmaksas vingrošanu grupā fizioterapeita vadībā un bezmaksas peldbaseina apmeklējumu.