Uzmanību – pārkaršanas draudi!

Vadām dienas, kad pār mums veļas “karstuma  vilnis”, ko izraisa nevis kāds vīruss, bet visu ziemu ilgi gaidītā saulīte. Kā allaž, kad kaut kas tiek dots vai ņemts par daudz, iejaucas mediķi un aicina ievērot piesardzību, lai izvairītos no nopietnām veselības problēmām. Karstuma vai saules dūriens var skart ikvienu, kurš uzturas tiešajā saulē dienas viskarstākajā laikā no pulksten 11.00 līdz 15.00, nav izvēlējies atbilstošu apģērbu un pietiekamā daudzumā nedzer ūdeni.

“Taču īpaši apdraudēti ir mazi bērni”, stāsta Vidzemes slimnīcas bērnu ārste Elita Smoļina, “kas paši nejūt, kad viņu organismā sākas atūdeņošanās, tāpēc ir atkarīgi no pieaugušo uzmanības. To, ka bērns, iespējams, pārkarsis,   vecāki var pamanīt pēc tādām pazīmēm kā miegainība, apātiskums, galvassāpes, temperatūra, samazināta urinācija, nevēlēšanās ne ēst, ne dzert vai gluži pretēji – lielas slāpes,

Lai no tā izvairītos, vecākiem vienmēr pa rokai jābūt ūdens pudelītei un regulāri jāpiedāvā bērnam padzerties.

Pats, pats svarīgākais, kas jāievēro vecākiem – zīdaiņus vai mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt automašīnā vienus pašus! Nekad, pat ne uz brīdi un arī tad ne, ja auto atstāts vaļā logs! Pieaugušie taču zina, cik ātri svelmē uzkarst auto salons un kā paši tādā jūtas. Maziem bērniem termoregulācija vēl nav nostabilizējusies, viņiem ļoti strauji sākas ķermeņa pārkaršana, un īsā laikā bērns var iet bojā.

Esmu redzēju jaunās māmiņas, kas pārsegušas bērnu ratus –  it kā lai pasargātu mazuli no saules. Taču arī plāns, gaišs vai elpojošs audums mazina gaisa cirkulāciju, tādēļ paaugstinās temperatūra ratu kulbā. Lai izvairītos no iespējamas pārkaršanas, mazuļus labāk vest pastaigās rīta stundās vai vakarpusē, bet dienas vidū uzturēties ēnā vai vēdinātās iekštelpās

Vēl svarīgs drošībai ir bērna apģērbs. Visas sintētiskā auduma drēbītes vajadzētu atstāt plauktā un izvēlēties “elpojošu” apģērbu no lina vai kokvilnas, bet galvā noteikti uzlikt cepurīti vai lakatiņu”.

Dr. E. Smoļina atzīst, ka lielākā daļa no šiem ieteikumiem par bērnu veselību attiecas arī uz pieaugušajiem. Tie ir – ilgstoši neuzturēties saulē, izvēlēties ēnu vai iekštelpas, valkāt galvassegu un vieglu apģērbu, izvairīties no fiziskas piepūles dienas karstākajā laikā, hronisko slimību pacientiem akurāti lietot ārstu izrakstītās zāles, visiem lietot daudz šķidruma.

Bet, ja pēc uzturēšanās saulē veselības stāvoklis strauji pasliktinās, sākas ķermeņa trīcēšana, drebuļi, augsta temperatūra, nopietna organisma atūdeņošanās un pilnīgs urīna iztrūkums, slikta dūša ar vemšanu, apziņas traucējumi, krampji vai samaņas zudums – jābrauc uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu vai jāsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests 113.

 

Scroll to Top
Skip to content