Iedzīvotāji var pieteikties vakcīnai pret Covid-19:
Par iespēju vakcinēties Vidzemes slimnīcas Vakcinācijas kabinetā (darba laiks – pēc pieprasījuma) zvanīt uz poliklīnikas reģistratūru, tālr. 64202601, 64202603
P. 8.00-16.00
O. 8.00-16.00
T. 8.00-16.00
C. 8.00-16.00
Pk. 8.00-16.00
Ierodoties uz vakcināciju līdzi jāņem ir:
Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcīna
COVID-19 mRNS vakcīna paredzēta aizsardzībai pret SARS-CoV-2 vīrusa izraisītu saslimšanu.
Vakcīna stimulē imūno sistēmu ražot antivielas, kas pasargā pret COVID-19 infekciju. Vakcīna nesatur pašu vīrusu, tādēļ tā nevar izraisīt COVID-19 infekciju.
Vakcīna paredzēta pieaugušiem cilvēkiem virs 16 gadu vecuma.
Pilnvērtīgai imūnās atbildes iegūšanai Jums jāsaņem 2 vakcīnas devas.
Vakcīnas tiek ievadītas deltveida muskulī augšdelmā.
Intervāls starp devām 21 diena pēc 1.devas.
Ja pagājis > 21 dienu intervāls pēc 1. devas, 2. deva jāievada pēc iespējas drīzāk (bet nav jāatkārto devas). Abas devas ir nepieciešamas ilgstošai un noturīgai aizsardzībai, atsevišķi vienas devas efektivitāte nav sistemātiskās pētījumu analīzēs nav pierādīta.
Pēc vakcinācijas nav nekādu ierobežojumu atgriezties ikdienas dzīvē! (drīkst mazgāties, sportot u. tml.)
Ar vakcināciju saistītie iespējamie riski
Vakcīnu nedrīkst ievadīt, ja:
Tipiskās iespējamās reakcijas pēc vakcinācijas:
Parasti šie simptomi izzūd dažu dienu (1- 3 dienās) laikā un ārstēšana nav nepieciešama.
Pilnībā nevar izslēgt alerģsikas reakcijas, tostarp anafilaktisku šoku, lai gan saistībā ar vakcināciju tās sastopamas reti. Tādēļ, veicot vakcināciju, būs pieejams atbilstošs neatliekamās palīdzības aprīkojums un zāles.
Kā jebkuru zāļu ievadīšanā, nav izslēdzama nezināmu nevēlamu notikumu parādīšanās. Ja pēc imunizācijas parādās smagi simptomi vai blakusparādības, Jums nekavējoties par to jāinformē savs ārsts.
Kas ir COVID-19 Vaccine Moderna un kādam nolūkam to lieto?
COVID-19 Vaccine Moderna ir vakcīna, kas paredzēta, lai novērstu SARS-CoV-2 izraisīto Covid-19. To lieto pieaugušajiem no 18 gadu vecuma un vecākiem. COVID-19 Vaccine Moderna aktīvā viela ir mRNS, kas kodē SARS-CoV-2 “pīķa”proteīnu, kas iestrādāts SM-102 lipīdu nanodaļiņās.Tā kā COVID-19 Vaccine Modernanesatur vīrusu, tā nevar Jums izraisīt Covid-19.
Kā vakcīna iedarbojas?
COVID-19 Vaccine Moderna stimulē organisma dabisko aizsardzību (imūnsistēmu). Vakcīna iedarbojas, liekot organismam izstrādāt aizsardzību (antivielas) pret vīrusu, kas izraisa Covid-19. COVID-19 Vaccine Moderna izmanto vielu, kuru sauc par matrices ribonukleīnskābi (mRNS), lai piegādātu instrukcijas, ko organisma šūnas var izmantot, lai veidotu “pīķa” proteīnu, kas atrodas arī uz vīrusa. Tad šūnas veido antivielas pret “pīķa” proteīnu un palīdz cīnīties pret vīrusu. Tās palīdzēs Jums aizsargāties pret Covid-19.
Kas Jums jāzina pirms COVID-19 Vaccine Moderna saņemšanas?
Vakcīnu nedrīkst ievadīt šādos gadījumos:
ja Jums ir alerģija pret aktīvo vielu vai kādu citu šīs vakcīnas sastāvdaļu.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms COVID-19 Vaccine Moderna saņemšanas konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu, ja:
Ja kaut kas no iepriekš minētā attiecas uz Jums (vai neesat par to pārliecināts), pirms
COVID-19 Vaccine Modernasaņemšanas konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu.Tāpat kā citu vakcīnu gadījumā, COVID-19 Vaccine Moderna vakcinācijas kurss ar divām devām var nenodrošināt pilnīgu aizsardzību visiem tās saņēmējiem un nav zināms, cik ilga būs vakcīnas nodrošinātā aizsardzība.
Bērni un pusaudži
COVID-19 Vaccine Moderna nav ieteicams lietot bērniem, kuri jaunāki par 18 gadiem.
Citas zāles un COVID-19 Vaccine Moderna
Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot. COVID-19 Vaccine Moderna var ietekmēt citu zāļu darbību, un citas zāles var ietekmēt COVID-19 Vaccine Moderna darbību.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms vakcinācijas konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Nevadiet transportlīdzekli un neapkalpojiet mehānismus, ja pēc vakcinācijas Jums ir slikta pašsajūta. Uzgaidiet, līdz vakcīnas iedarbība pāriet, pirms vadāt transportlīdzekli vai apkalpojat mehānismus.
COVID-19 Vaccine Moderna satur nātriju
COVID-19 Vaccine Moderna satur mazāk par 1mmol (23mg) nātrija katrā devā, —būtībā tā ir “nātriju nesaturoša”.
Kā ievada COVID-19 Vaccine Moderna?
COVID-19 Vaccine Moderna Jums tiks ievadīta kā divas 0,5ml injekcijas. Lai pabeigtu vakcinācijas kursu, tās pašas vakcīnas otro devu ieteicams ievadīt 28 dienas pēc pirmās devas.
Jūsu ārsts, farmaceits vai medmāsa injicēs vakcīnu Jūsu augšdelma muskulī (intramuskulārā injekcija). Katras vakcīnas injekcijas laikā un pēc tās Jūsu ārsts, farmaceits vai medmāsa novēros Jūs aptuveni 15 minūtes, lai uzraudzītu, vai nerodas alerģiskas reakcijas pazīmes.
Ja nokavējat vizīti savai 2. COVID-19 Vaccine Moderna devai?
Ja Jums ir kādi jautājumi par šīs vakcīnas lietošanu, jautājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.
Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šī vakcīna var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nekavējoties vērsieties pēc medicīniskās palīdzības, ja Jums parādās jebkura no šīm alerģiskas reakcijas pazīmēm un simptomiem:
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai medmāsu.
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šīs vakcīnas drošumu.
1. Zāļu nosaukums
COVID-19 Vaccine Astra Zeneca suspensija injekcijām
COVID-19 Vaccine (ChAdOx1-S [recombinant])
2. Kvalitatīvais un kvantitatīvais sastāvs
Šie ir daudz devu flakoni, un katrā flakonā ir 8 vai 10 devas pa 0,5 ml.
Viena deva (0,5ml) satur:
Šimpanzes adenovīrusu, kas kodē SARS-CoV-2 virsmas pīķa glikoproteīnu (ChAdOx1-S)*, ne mazāk par 2,5 × 108 infekciozās vienības (Inf.V)
* Iegūts ģenētiski modificētās cilvēka embrija nieru (human embryonic kidney – HEK) 293 šūnās, izmantojot rekombinanto DNS tehnoloģiju.
Šī vakcīna satur ģenētiski modificētus organismus (ĢMO).
Palīgviela ar zināmu iedarbību
Katra deva (0,5 ml) satur aptuveni 2mg etanola.
3. Zāļu forma
Suspensija injekcijām (injekcija).
Suspensija ir bezkrāsaina līdz gaiši brūna, dzidra līdz mazliet duļķaina, ar pH 6,6.
4. Klīniskā informācija
COVID-19 Vaccine Astra Zeneca ir paredzēta 18 gadus vecu un vecāku personu aktīvai imunizācijai, lai novērstu SARS-CoV-2 izraisītu saslimšanu ar COVID-19.
Šī vakcīna jālieto atbilstoši oficiālajiem ieteikumiem.
Devas
Personas vecumā no 18 gadiem un vecākas
COVID-19 Vaccine Astra Zeneca vakcinācijas kurss ietver divas atsevišķas 0,5ml devas. Otrā deva jāievada 4-12 nedēļu(28-84 dienu) laikā pēc pirmās devas.
Nav pieejami dati par COVID-19 Vaccine Astra Zeneca un citu COVID-19 vakcīnu savstarpējo aizvietojamību, lai pabeigtu vakcinācijas kursu. Ja saņemta viena COVID-19 Vaccine Astra Zeneca deva, personai ir nepieciešams saņemt otru COVID-19 Vaccine Astra Zeneca devu, lai uzskatītu vakcinācijas kursu par pabeigtu.
Pediatriskā populācija
COVID-19 Vaccine Astra Zeneca drošums un efektivitāte, lietojot bērniem un pusaudžiem(kuri jaunāki par 18 gadiem) līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Gados vecāku cilvēku populācija
Devas pielāgošana nav nepieciešama.
Lietošanas veids
COVID-19 Vaccine Astra Zeneca ir paredzēta tikai intramuskulārai injicēšanai, to ieteicams injicēt augšdelma deltveida muskulī.
Vakcīnu nedrīkst ievadīt intravaskulāri, subkutāni vai intradermāli.
Vakcīnu nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) vienā šļircē ar citām vakcīnām vai zālēm.
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu
Izsekojamība
Lai uzlabotu bioloģisko zāļu izsekojamību, ir skaidri jāreģistrē lietotās vakcīnas nosaukums un sērijas numurs.
Paaugstināta jutība un anafilakse
Vienmēr jābūt viegli pieejamai atbilstošai medicīniskai ārstēšanai un uzraudzībai anafilaktiskas reakcijas gadījumā pēc vakcīnas ievadīšanas. Pēc vakcinācijas ir ieteikts veikt rūpīgu novērošanu vismaz 15 minūtes. Otru vakcīnas devu nedrīkst ievadīt tiem, kuriem pēc pirmās COVID-19 Vaccine Astra Zeneca devas ir bijusi anafilaktiska reakcija.
Ar trauksmi saistītas reakcijas
Saistībā ar vakcināciju ir iespējamas ar trauksmi saistītas reakcijas, tajā skaitā vazovagāla reakcija(sinkope), hiperventilācija vai ar stresu saistītas reakcijas, kā psihogēna atbildes reakcija uz injekciju ar adatu. Ir svarīgi veikt piesardzības pasākumus, lai izvairītos no ģībšanas izraisītiem ievainojumiem.
Vienlaicīga slimība
Vakcinācija ir jāatliek, ja ir smaga akūta febrila slimība vai akūta infekcija. Tomēr, nelielas infekcijas un/vai neliels drudzis nav iemesls vakcinācijas atlikšanai
Trombocitopēnija un asinsreces traucējumi
Tāpat kā ar citām intramuskulārām injekcijām, vakcīna jālieto ar piesardzību personām, kuras saņem antikoagulantu terapiju, vai personām ar trombocitopēniju vai ar jebkādiem koagulācijas traucējumiem (piemēram, hemofiliju), jo šīm personām pēc intramuskulāras ievadīšanas iespējama asiņošana vai zilumu rašanās.
Personas ar imūnās sistēmas traucējumiem
Vakcīnas efektivitāte, drošums un imunogenitāte nav izvērtēta personām ar imūnās sistēmas traucējumiem, tajā skaitā personām, kuras saņem imūnsupresīvu terapiju. Personām ar imūnās sistēmas traucējumiem COVID-19 Vaccine Astra Zeneca efektivitāte var būt mazāka.
Aizsardzības ilgums
Vakcīnas nodrošinātais aizsardzības ilgums nav zināms, jo to vēl nosaka pašlaik notiekošajos klīniskajos pētījumos.
Vakcīnas efektivitātes ierobežojumi
Aizsargājošā ietekme sākas aptuveni 3 nedēļas pēc pirmās Covid-19 Vaccine Astra Zeneca vakcīnas devas. Aizsardzība var nebūt pilnīga līdz 15 dienām pēc otrās vakcīnas devas. Tāpat kā jebkuras citas vakcīnas gadījumā, vakcinācija ar COVID-19 Vaccine Astra Zeneca var nenodrošināt aizsardzību visiem vakcīnas saņēmējiem.
Patreiz pieejamie klīnisko pētījumu dati neļauj novērtēt vakcīnas efektivitāti personām, kuras ir vecākas par 55 gadiem.
Palīgvielas
Nātrijs
Šīs zāles satur mazāk par 1mmol nātrija (23mg) katrā 0,5 ml devā, – būtībā tās ir nātriju nesaturošas.
Etanols
Šīs zāles satur 2mg alkohola (etanola) 0,5 ml devā. Nelielais alkohola daudzums vakcīnā neizraisīs manāmu ietekmi.
Mijiedarbības pētījumi nav veikti.
COVID-19 Vaccine Astra Zeneca vienlaicīga ievadīšana kopā ar citām vakcīnām nav pētīta.
Grūtniecība
Pieredze par COVID-19 Vaccine Astra Zeneca lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežota.
Reproduktīvās toksicitātes pētījumi dzīvniekiem nav pabeigti. Pamatojoties uz sākotnējā pētījuma rezultātiem, ietekme uz augļa attīstību nav gaidāma.
COVID-19 Vaccine Astra Zeneca ievadīšanu grūtniecības laikā ir jāapsver vienīgi gadījumos, kad sagaidāmais ieguvums pārsniedz iespējamo risku mātei un auglim.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai COVID-19 Vaccine Astra Zeneca izdalās mātes pienā.
Fertilitāte
Pētījumi ar dzīvniekiem neliecina par tiešu vai netiešu kaitīgu ietekmi attiecībā uz reproduktīvo toksicitāti.
COVID-19 Vaccine Astra Zeneca neietekmē vai nenozīmīgi ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Tomēr dažas no 4.8. apakšpunktā minētajām nevēlamajām blakusparādībām var īslaicīgi ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus vai apkalpot mehānismus.
Drošuma profila kopsavilkums
COVID-19 Vaccine Astra Zeneca vispārējais drošums ir noteikts, pamatojoties uz četros klīniskos pētījumos, kas veikti Lielbritānijā, Brazīlijā un Dienvidāfrikā, iegūto apvienoto datu starpposma analīzi. Analīzes laikā 23 745 dalībnieki vecumā no 18 gadiem bija randomizēti un saņēmuši vai nu COVID-19 Vaccine Astra Zeneca vai kontroles vakcīnu. No šīm personām 12021 saņēma vismaz vienu COVID-19 Vaccine Astra Zeneca devu un 8 266 saņēma divas devas. Novērošanas ilguma mediāna bija 62 dienas pēc 2. devas ievadīšanas.
Biežāk ziņotās nevēlamās blakusparādības bija jutīgums injekcijas vietā (63,7 %), sāpes injekcijas vietā (54,2 %), galvassāpes (52,6 %), stiprs nogurums (53,1 %), mialģija(44,0 %), savārgums (44,2 %), pireksija (ieskaitot drudža sajūtu (33,6 %) un drudzi>38°C(7,9%)), drebuļi (31,9 %), artralģija(26,4 %) un slikta dūša (21,9 %). Lielākā daļa nevēlamo blakusparādību bija vieglas vai vidēji smagas un parasti izzuda dažu dienu laikā pēc vakcinācijas. Salīdzinot ar pirmo devu, nevēlamās blakusparādības, par kurām ziņots pēc otrās devas ievadīšanas, bija vieglākas un par tām tika ziņots retāk.
Reaktogenitāte kopumā bija vieglāka un par to tika ziņots retāk gados vecākiem cilvēkiem (≥65gadus veciem).
Sākotnēji drošuma profils bija vienāds visiem dalībniekiem ar iepriekš pierādītu SARS-CoV-2 infekciju vai bez tās; seropozitīvo dalībnieku skaits sākuma stāvoklī bija 718 (3,0%).
Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulas veidā
Zāļu nevēlamās blakusparādības (NBP) ir uzskaitītas atbilstoši MedDRAorgānu sistēmu klasēm (OSK). Nevēlamo blakusparādību rašanās biežumsir definēts šādi: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz < 1/10), retāk (≥1/1 000 līdz <1/100), reti (≥ 1/10 000 līdz <1/1000), ļoti reti (<1/10 000) un nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem); katrā OSK ieteicamie termini ir sakārtoti biežumasamazināšanās secībā un pēc tam – nopietnības samazināšanās secībā.
Digitālais Covid-19 sertifikāts ir apliecinājums tam, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19, veikusi Covid-19 analīzes, vai arī vīrusu pārslimojusi. To var izmantot Latvijas Republikas teritorijā, piemēram, kā apliecinājumu pakalpojuma saņemšanai, iestādes vai pasākuma apmeklēšanai.
Lai apskatītu savu digitālo Covid-19 sertifikātu, nepieciešams:
Lai izdrukātu savu digitālo Covid-19 sertifikātu, nepieciešams:
Šobrīd ir pieejami šādi digitālie sertifikāti:
Katrs sertifikāts satur unikālu QR kodu, kas ir apliecināts ar digitālu simbolu virkni. Šī simbolu virkne ir kā digitāls paraksts jeb apliecinājums par sertifikātā iekļautās informācijas ticamību. Noskenējot QR kodu ar viedtālrunī esošo QR koda nolasīšanas aplikāciju, iespējams noskaidrot to, vai konkrētais sertifikāts ir derīgs vai nav derīgs, un pārliecināties, vai sertifikāts ir autentisks. QR kodu var noskenēt no sertifikāta digitālās versijas (piemēram, uzrādot to viedtālrunī) vai sertifikāta izdrukas uz papīra.
Atgādinām, ka dodoties apmeklēt pasākumu vai ceļojot, līdzi jāņem arī personu apliecinošs dokuments – pase vai ID karte!
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 mēneši | Šo sīkfailu iestata GDPR Cookie Consent spraudnis. Sīkfails tiek izmantots, lai saglabātu lietotāju piekrišanu sīkfailiem kategorijā “Analytics”. |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 mēneši | Sīkfails tiek iestatīts saskaņā ar GDPR sīkfailu piekrišanu, lai reģistrētu lietotāja piekrišanu attiecībā uz sīkfailiem kategorijā "Funkcionālais". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 mēneši | Šo sīkfailu nosaka GDPR sīkfailu piekrišanas spraudnis. Šī sīkdatne tiek izmantota, lai saglabātu lietotāja piekrišanu attiecībā uz kategorijas "Nepieciešams" sīkfailiem. |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 mēneši | Šo sīkfailu nosaka GDPR sīkfailu piekrišanas spraudnis. Šis sīkfails tiek izmantots, lai saglabātu lietotāja piekrišanu attiecībā uz sīkfailiem kategorijā "Citi. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 mēneši | Šo sīkfailu nosaka GDPR sīkfailu piekrišanas spraudnis. Šis sīkfails tiek izmantots, lai saglabātu lietotāja piekrišanu sīkfailiem kategorijā "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 mēneši | Sīkfails tiek iestatīts ar GDPR sīkfailu piekrišanas spraudni un tiek izmantots, lai saglabātu, vai lietotājs ir piekritis sīkfailu izmantošanai. Tajā netiek saglabāti nekādi personas dati. |
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
_ga | 24 mēneši | Sīkfails _ga, ko instalē Google Analytics, aprēķina apmeklētāju, sesiju un kampaņu datus, kā arī seko vietnes lietojumam vietnes analītikas pārskatam. Sīkdatne saglabā informāciju anonīmi un piešķir nejauši ģenerētu numuru, lai atpazītu unikālos apmeklētājus. |
_ga_KPHGC2F9HM | 24 mēneši | Šo sīkfailu instalēja Google Analytics. |
CONSENT | 24 mēneši | YouTube iestata šo sīkfailu, izmantojot iegultos YouTube videoklipus, un reģistrē anonīmus statistikas datus. |
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
VISITOR_INFO1_LIVE | 6 mēneši | Sīkfails, ko YouTube iestatījis joslas platuma mērīšanai, kas nosaka, vai lietotājs saņem jauno vai veco atskaņotāja saskarni. |
YSC | vienreizējs | YSC sīkfailu iestata Youtube, un to izmanto, lai izsekotu iegulto videoklipu skatījumus Youtube lapās. |
yt-remote-connected-devices | bez termiņa | YouTube iestata šo sīkfailu, lai saglabātu lietotāja video preferences, izmantojot iegulto YouTube video. |
yt-remote-device-id | bez termiņa | YouTube iestata šo sīkfailu, lai saglabātu lietotāja video preferences, izmantojot iegulto YouTube video. |